Menu

sobota, 21 listopada 2015

Mleko jaglane waniliowe


Mleko jest niezbędnym dodatkiem w mojej kuchni. Używam go codziennie, choćby do porannej kawy zbożowej ;) ale też do różnych dań, sosów, owsianek czy deserów. Lubię również wypić szklankę ciepłego mleka, szczególnie w te chłodne ostatnio dni.
Najczęściej pijamy mleka roślinne, które robię sama. Pyszne mleka orzechowe, takie jak kokosowe, migdałowe czy z nerkowców są moimi ulubionymi. Równie często robię mleko jaglane, szczególnie jesienią i zimą. Takie mleko robię z różnymi dodatkami, które zmieniają jego smak. Poniżej podaję przepis na mleko waniliowe, które według mnie jest dość uniwersalne. Na jego bazie można też tworzyć mleka o innych smakach, dodając np. orzechy laskowe, sezam, słonecznik czy choćby cynamon. Wszystko zależy od naszych upodobań :)

Składniki :
1/2 szklanki surowej kaszy jaglanej
1 szklanka wody do ugotowania kaszy
1/2 laski wanilii
1/3 szklanki migdałów lub nerkowców
2,5-3 szklanki wody do zrobienia mleka


Dodam jeszcze, że ja nigdy nie gotuję połowy szklanki kaszy i również polecam ugotować całą szklankę, wtedy w 2 szklankach wody. Pozostała część ugotowanej kaszy na pewno się nie zmarnuje, a jeśli nie będziecie mieli pomysłu z czym ją przyrządzić można przechowywać ją w lodówce przez 2-3 dni by po tym czasie zrobić kolejne mleko :) lub po prostu zamrozić.

Kaszę jaglaną możemy przygotować na dwa sposoby. Albo płuczemy ją bardzo dokładnie zimną wodą a następnie zalewamy wrzątkiem. Albo, tak jak robię ostatnio by wydaje mi się jakoś szybciej ;) prażymy w garnku chwilę i następnie zalewamy wrzątkiem. W tym drugim przypadku musimy tylko uważać, by nie spalić kaszy; delikatnie uprażona będzie uwalniać jakby orzechowy aromat. Następnie zalewamy kaszę wrzątkiem i gotujemy na bardzo małym ogniu do czasu wchłonięcia całego płynu, około 15-20 minut.

Do przygotowania mleka kaszę gotujemy z połową laski wanilii. Jeśli będziemy używać zwykłego blendera moczymy wcześniej orzechy, migdały najlepiej przez noc, nerkowce wystarczy 5-6 godzin. Jeśli natomiast mamy blender wysokoobrotowy to ten etap można pominąć. Do kielicha blendera wkładamy ugotowaną kaszę razem z ziarenkami wanilii, dodajemy orzechy i wodę i całość dokładnie blendujemy do połączenia składników. Jeśli używamy blendera wysokoobrotowego, to mleko już jest gotowe, jeśli jednak blender ma słabszą moc polecam przecedzić napój przez gazę lub pieluszkę tetrową.

Smacznego :)



Kuchnia wegetariańska i wegańskaMenu dla przyszłej mamy
Menu dla diabetyka

6 komentarzy:

  1. Dziękuję za udział w akcji :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też często robię mleko jaglane. Uwielbiam <3

    OdpowiedzUsuń
  3. da się zrobić bez orzechów?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak ale mleko z samej kaszy jaglanej jest trochę bez smaku, jak i sama kasza. Dlatego dodaję orzechy. Zamiast orzechów można dać całą laskę wanilii lub pestki słonecznika albo sezam (tylko wtedy będzie bardziej intensywny smak) Można też poeksperymentować z innymi przyprawami, polecam cynamon :)

      Usuń