Menu

sobota, 21 marca 2015

Ciasto pietruszkowe z polewą migdałową - bez glutenu

Ciasta warzywne są coraz bardziej popularne - marchewka, burak, pietruszka... możemy wykorzystać ich naturalną słodycz, a w połączeniu z korzennymi przyprawami i polewą migdałową to ciasto pietruszkowe jest naprawdę godne polecenia. Nam bardzo smakowało. Do polewy zamiast syropu daktylowego możemy dodać miodu, jeśli tylko będą ją jeść osoby które ukończyły już rok :) ponieważ moja córeczka ma dopiero 11 miesięcy wolałam nie ryzykować.

Składniki
Ciasto:
150 g mąki kukurydzianej
100 g mąki jaglanej (lub zmielona kasza jaglana)
30 g mąki z amarantusa (lub zmielone ziarna)
1/4 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka imbiru
2 łyżki ksylitolu
2 łyżki karobu
2 łyżki siemienia lnianego (+ 2-3 łyżki wody)
1 szklanka mleka roślinnego (np. ryżowe)
2 korzenie pietruszki
1/3 szklanki rodzynek
garść pestek dyni

Siemię lniane mielimy np. w młynku do kawy i zalewamy wodą, odstawiamy na 15 min. Rodzynki zalewamy wrzątkiem i też odstawiamy. Wszystkie suche składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Osobno łączymy składniki mokre, w tym siemię lniane. Następnie łączymy całość i dokładnie miksujemy. Pietruszkę obieramy i trzemy na tarce na dużych oczkach, dodajemy do ciasta razem z pestkami i odsączonymi rodzynkami. Całość mieszamy, można już łyżką. Ciasto przelewamy do formy i pieczemy 35 minut w 180 stopniach. Gotowe wyciągamy do przestygnięcia.

Polewa:
1 szklanka migdałów
3 łyżki masła klarowanego
4 łyżki wody
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
3 łyżki syropu daktylowego

Migdały namaczamy min. 2 godziny. Po tym czasie obieramy, łączymy z pozostałymi składnikami i blendujemy na bardzo gładką masę. Taką polewą smarujemy ciasto i ewentualnie dekorujemy :)

Smacznego :)





Wiosenny detoks

4 komentarze: